Rubriky
Novinky

Chudoba bez předsudků a s respektem k těm, které postihla

Ceny Ozvěny chudoby 2024 byly předány 11. června v Mramorovém sále České spořitelny v Praze. Slavnostní akce Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení (EAPN ČR) se uskutečnila za přítomnosti první dámy České republiky Evy Pavlové, předsedkyně Výboru pro sociální politiku Senátu Parlamentu ČR Miluše Horské, emeritního předsedy vlády ČR Vladimíra Špidly a dalších významných osobností politického a společenského života.

V 21. století je chudoba stále na pořadu dne. Pro mnohé, žijící v nadbytku, je to poněkud překvapující zjištění. Olga Rosenbergerová, místopředsedkyně EAPN ČR po udělení všech cen a čestných uznání řekla: „V dnešní době se pojem chudoba velmi proměnil. Nevztahuje se pouze na příjmovou chudobu, ale zahrnuje i nedostatek ohrožující bio-psycho-sociální pohodu. Za hmotný nedostatek se již považuje příjem nižší než 60 procent průměrného platu. V dřívější době byl chudý ten, kdo neměl na zajištění základních potřeb. Dávno už neplatí, že je chudý jen ten, kdo trpí hladem.“

Na otázku, co je hlavním spouštěčem chudoby uvedla, že příčinou je nestabilita v různých oblastech života a nízká odolnost lidí. „Posunujeme hranice toho, co vnímáme jako problém a zátěž. Neexistuje jednoznačná odpověď, co vše chudobu způsobuje. Jde o více faktorů ovlivňujících naši životní situaci. Například rodina, sociální prostředí, ve kterém se pohybujeme, vzdělání, zvládání životních výzev, vůle k překonávání překážek a podobně. Také záleží na prioritách, které člověk vyznává. Jsou rodiny, které žijí spokojeným životem, i když spadají do příjmové chudoby. A naopak. Základem je umět rozlišovat, kdo pomoc skutečně potřebuje. Stát má zajistit efektivní pravidla a pomáhat těm nejslabším ve společnosti. Často se však setkáváme s rovnostářským přístupem a nárokovou ekonomikou a garancí zajistit všem stabilní životní úroveň,“ uvedla Olga Rosenbergerová.

Celostátní projekt Ozvěny chudoby druhým rokem podporuje a oceňuje publicistiku zobrazující chudobu bez předsudků a s maximálním respektem k těm, které postihla. Zároveň pojmenovává její pravou tvář i příčiny. Za představení reálného života lidí v chudobě s konkrétními příběhy získali hlavní cenu moderátor Jan Pokorný, sociolog Daniel Prokop a kolektiv spolutvůrců seriálu rozhlasových pořadů „Život k nezaplacení“ o sociálně ekonomické situaci českých domácností, které vysílal Český rozhlas Radiožurnál. Prestižní ocenění obdržely také redaktorky Barbora Loudová a Silvie Kleková za reportáž „Vyloučení“ o životě ve vyloučených lokalitách s bytovou nouzí, nezaměstnaností a exekucemi. Uvedla ji Česká televize v pořadu Reportéři ČT. Publicistka Apolena Rychlíková si odnesla hlavní cenu za komentář o odebírání dětí z rodin s názvem „Rodina jako základ státu. V případě, že jste chudí lidé v ekonomických problémech, to platit nemusí“. Vítězný komentář odvysílal Český rozhlas na stanici ČRo Plus a na portálu iRozhlas. Autorkami posledního oceněného příspěvku se staly redaktorka Eliška Hradilková Bártová a expertka v oblasti sociální práce Věra Bechyňová, a to za článek „Do bezvýchodné situace se už v podstatě narodí. Stát selhává, říká k odebírání dětí expertka“ o životě sociálně vyloučených, který byl publikován v tištěné i internetové verzi Deníku N.

PODPORUJÍ NÁS