Reforma psychiatrické péče bude nosným tématem letošních Evropských dnů handicapu v Ostravě
Reforma psychiatrické péče pokračuje. Spolupracuje na ní ministerstvo zdravotnictví s rezortem práce a sociálních věcí. Do července má vzniknout prvních pět týmů pro novou psychiatrickou péči.
Podle reformy ministerstva zdravotnictví chce stát přesunout větší část psychiatrických služeb do terénu. Nově by tak bylo více zařízení, která by pacienti mohli navštěvovat z domova, a po celém Česku by měla vznikat takzvaná Centra duševního zdraví. Do roku 2021 má v České republice fungovat až 30 center (2-3 v každém regionu).
Hlavním cílem reformy je dostat péči o psychicky nemocné z velkých ústavů blíž k jejich bydlištím. Centra by ale měla fungovat hlavně jako preventivní systém. Až v případě vážnějších psychických problémů by se pacient dostal na lůžkové oddělení. V současné době se rovněž řeší rozšiřování služeb, financování psychiatrické péče, nedostatek psychoterapeutů i psychiatrických sester.
„Reforma psychiatrické péče je hlavním tématem letošních Evropských dnů handicapu, které se uskuteční v prvním říjnovém týdnu v Ostravě. Hned v pondělí 1. října se bude konat konference za účasti řady špičkových odborníků. Na následující den jsme připravili workshop a kulatý stůl, opět tematicky opřené o chystané změny,“ říká ředitelka pořádající Asociace TRIGON Olga Rosenbergerová.
Odborného programu Evropských dnů handicapu (EDH) se jako každoročně zúčastní české i zahraniční kapacity. Letos přijede například psychiatr Jan Pfeiffer, který je uznávaným mezinárodním expertem v oblasti deinstitucionalizace a který se zaměřuje na poskytování a rozvoj podpory duševně nemocným v běžném prostředí. Do moravskoslezské metropole zavítá také Dita Protopopová, vedoucí denního stacionáře v Národním ústavu duševního zdraví a garantka projektu Deinstitucionalizace. Lékař Viliam Kušnír a předsedkyně opavské organizace Fokus Ivana Strossová přiblíží účastníkům EDH roli psychiatra a psychologa v multidisciplinárním týmu. „Se svými příspěvky vystoupí také regionální konzultanti reformy psychiatrické péče, zástupci uživatelů služeb a další aktéři napříč obory sociální péče a zdravotnictví. K inspiraci máme připraveny příklady dobré praxe ze zahraničí,“ dodává O. Rosenbergerová.
Na slavnostním večeru Křišťálový kamínek (středa 3. října) oceníme čtyři významné osobnosti, které dosahují jedinečných výsledků a pomáhají ostatním. Kandidáta na udělení Ceny Křišťálový kamínek lze nominovat do 14. září 2018.
EDH 2018 doplní opět bohatý doprovodný program – jarmark výrobků chráněných dílen, výstava obrázků talentovaných výtvarníků s handicapem, kteří letos kreslí a malují na téma Moje nejoblíbenější pohádka. Ani letos nebude samozřejmě chybět celodenní mezinárodní fotbalový turnaj a nově se připravuje turnaj v boccia, což je paralympijský sport pro těžce postižené podobný francouzskému pétanque.
PR a mediální zastoupení (pr.edh@seznam.cz)
Marie Václavková, +420 733 529 899 / Karolina Čiklová, +420 604 832 036