Centrum duševního zdraví (CDZ) Ostrava je v provozu druhým rokem. Společné poskytování zdravotně-sociálních služeb si Asociace TRIGON a Městská nemocnice Ostrava vyzkoušela během pilotního projektu ve spádovém území Moravské Ostravy a Přívozu, Mariánských Hor a Hulvák, Vítkovic, Slezské Ostravy a přilehlých obcí. Od letošního února CDZ podporuje lidi se závažným duševním onemocněním v rámci celé moravskoslezské metropole.
„Jen včasná a profesionální zdravotně-sociální péče má smysl. Jsem velmi ráda, že se vstupem do běžného provozu již nejsme vázáni kritérii projektu a můžeme bezplatně zajistit komplexní péči všem Ostravanům, kteří ji potřebují. Navíc, když jiné nejbližší CDZ je až ve Frýdku Místku,“ říká Olga Rosenbergerová, ředitelka Asociace TRIGON.
Během krátké doby ostrého provozu se ukázalo, že zájem o služby CDZ neustále roste. Sociální pracovníci, psycholog, psychiatr i psychiatrické sestry v současné době pomáhají několika desítkám dospělých. Multidisciplinární tým CDZ zajišťuje veškeré potřeby klienta na jeho cestě k zotavení, dělá vše pro to, aby prošel náročným životním obdobím bez větších problémů a po stabilizaci svého zdravotního stavu mohl přejít do návazné péče.
V Ostravě fungují 3 sociálně rehabilitační týmy, které se následně o tyto klienty starají. „Například pod svá křídla si klienta přebírá náš tým Asociace Trigon, ve kterém působí i psychiatrická sestra. Péče pak pokračuje převážně v domácím prostředí. Podstatné samozřejmě je, že sociálně rehabilitační týmy mají v případě jakéhokoli zhoršení zdravotního stavu klienta možnost okamžité konzultace přímo s odborníky CDZ,“ zdůrazňuje O. Rosenbergerová.
Poskytování návazné domácí sociální podpory s přesahem do systému zdravotní péče je žádoucí zejména z důvodů bezpečného propouštění klientů nebo pacientů z ostravského CDZ. Prioritní je udržení kompenzovaného stavu v jejich přirozeném prostředí.
Jak uvádí Olga Rosenbergerová, domácí ošetřovatelskou péči začali v Asociaci TRIGON poskytovat v říjnu loňského roku. „Psychiatrická sestra spolupracuje s ambulantními psychiatry jednotlivých klientů a s naším sociálně rehabilitačním týmem zajišťuje péči i lidem, kteří nespadají do cílové skupiny CDZ. Jde nám hlavně o to, aby v Ostravě byly dostupnější terénní zdravotně sociální služby pro lidi s duševním onemocněním.“
Zásadní úlohu ovšem hraje také spolupráce s pobytovými službami. „Většina klientů, kteří naši pomoc vyhledají, mívá problém najít vhodné bydlení. Proto v Asociaci TRIGON poskytujeme chráněné bydlení v bytových jednotkách i bydlení komunitního typu ve Vile Milada. Současně připravujeme podmínky krátkodobého ubytování osob dlouhodobě hospitalizovaných v takzvaných adaptačních bytech se zajištěním 24hodinové péče a postupným přechodem na jiné formy bydlení,“ vysvětluje ředitelka Asociace TRIGON s tím, že neméně důležité jsou i kroky zajišťující vhodnou práci těmto osobám. Rostoucí ceny energií a inflace v současné době rezonují a mnohým hrozí nejen energetická chudoba. A tak v asociaci klientům nabízí rovněž služby zkušeného pracovního konzultanta, který se orientuje v síti zaměstnavatelů a zájemcům pomáhá najít uplatnění na trhu práce.
„Naším záměrem je efektivně a smysluplně propojovat služby v zájmu zvýšení kvality života klientů do té míry, aby byli schopni žít samostatně a bez další intenzivní podpory z naší strany. Spolupráce CDZ a Asociace TRIGON funguje stále lépe a aktivit, které mají smysl realizovat, přibývá. Ostatně reakce našich klientů jsou toho dokladem, “ říká ředitelka Olga Rosenbergerová.
Tisková zpráva z Centra duševního zdraví Ostrava po ukončení pilotního projektu: https://www.mnof.cz/centrum-dusevniho-zdravi-ostrava-je-pripraveno-poskytovat-peci-vsem-ostravanum–v-pilotnim-projektu-se-mohli-stat-jeho-klienty-pouze-obyvatele-nekterych-obvodu