Rubriky
Novinky

Mluví odlišnými jazyky, přesto sdílí stejné hodnoty

Jarní část EDH 2024 (Evropské dny handicapu) se nesla mimo jiné v duchu řady přátelských setkání a návštěv, vysoce odborných a zajímavých diskuzí. Hlavním záměrem bylo pojmenovat aktuální otázky související s péči o duševně nemocné v České republice a zahraničí. Týdenního programu včetně konference s názvem Nejsme v tom sami, se zúčastnily dvě desítky expertů a mladých dospělých z Finska, Portugalska a Itálie.

„Jsem ráda, že se nám podařilo uspořádat tuto akci. Dlouhodobá spolupráce s našimi partnery z ostatních zemí Evropské unie a výměna zkušeností přináší své ovoce. Byť mluvíme odlišnými jazyky, sdílíme stejné hodnoty,“ řekla Olga Rosenbergerová, ředitelka Asociace TRIGON.

„Navštívili jsme Středisko psychosociální pomoci, podívali jsme se do Vily Milada, kde zajišťujeme chráněné bydlení, zamířili jsme také do textilní a dřevařské dílny,“ uvedl Gracián Svačina, vedoucí Centra duševního zdraví Ostrava. S projektovým manažerem Asociace TRIGON Janem Mikulenkou jsou manažery mezinárodního projektu Zplnomocnění, v rámci kterého se uskutečnilo školení týkající se právě této metody. Pro mladé peer pracovníky jej vedla Minna Walenius z finské organizace Sosped. Vzdělávací hodiny pro profesionály, tedy psychology, psychiatry a sociální pracovníky vedla psycholožka Asociace TRIGON Veronika Veselá.

„Zahraniční hosté se mohli seznámit s uceleným, koordinovaným a propojeným systémem péče o lidi s duševním onemocněním u nás. Asociace TRIGON a její služby nejsou malými samostatnými ostrůvky, ale tvoří jeden velký poloostrov, kde na jedné straně existuje sociální práce zaměřená na nácvik pracovních dovedností a na straně druhé chráněné bydlení a psychiatrická podpora,“ poznamenal G. Svačina s tím, že pro organizátory z Asociace TRIGON byly společně strávené dny důležité zejména proto, že všichni získali spoustu poznatků a námětů vhodných k zapracování do připravované příručky o zplnomocnění pro peer konzultanty i profesionály.

„Objel jsem už řadu podobných projektových akcí v různých evropských státech, ale na Ostravu budu velmi dlouho a v dobrém vzpomínat,“ řekl při loučení Mikko Hänninen z Finska.

„Musím potvrdit, že reakce zahraničních partnerů byly veskrze pozitivní, všichni oceňovali organizační zajištění celého týdne, sehranost a profesionální přístup našeho týmu. Jak řekl kolega Gracián, celý, byť hodně náročný týden jsme si velmi užili. Počáteční nervozita a také lehké obavy, zda jsme na nic nezapomněli a jestli vše zvládneme, jak jsme si naplánovali, díky vstřícné atmosféře velmi rychle opadly. Už dnes se těšíme na další spolupráci a pokračování aktivit a dalších kroků zplnomocňování,“ zhodnotil průběh evropského projektu J. Mikulenka.  

Pondělí 15. 4. 2024: Školení metody empowerement pro odborníky a mladé dospělé se konalo na Vysoké škole báňské – TU Ostrava.

Úterý 16. 4. 2024: Školení metody empowerement pro odborníky a mladé dospělé zakončila společná pracovní večeře, na které se probíraly zkušenosti expertů ze zahraničí i České republiky.

Středa 17.4.2024: Po ukončení mezinárodní konference Nejsme v tom sami v Dolní oblasti Vítkovic zahraniční hosté navštívili sociální podnik mléčný bar NAPROTI v centru Ostravy.

Čtvrtek 18. 4. 2024: Jednání projektového týmu v Asociaci TRIGON bylo pro všechny inspirativní.

Pátek 19. 4. 2024: O návštěvu komunitního bydlení ve Vile Milada a Střediska psychosociální pomoci byl velký zájem.

PODPORUJÍ NÁS